Dzień Otwarty na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH / 19-4-2024 r.

Zapraszamy wszystkich maturzystów do udziału w Dniu Otwartym Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Będzie możliwość zapoznania się z ofertą kształcenia na naszym wydziale, porozmawiania ze studentami oraz prowadzącymi zajęcia, wzięcia udziału w wielu ciekawych warsztatach i zwiedzania laboratoriów. Na wszystkich odwiedzających czekamy na dwóch stoiskach: w namiocie głównym pod budynkiem A3 oraz na stoisku pod Budynkami B6 i B8. Na warsztaty i pokazy obowiązują zapisy. Szczegóły i formularz zapisu poniżej.

Dzień Otwarty Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH
Data:
19 kwietnia 2024 r. (piątek)
Godzina: 9.00 do 15.00

Formularz zapisu

Warsztaty i spotkania

Materiały budowlane - BE SMART
Godz.: 9.00-12.00
Miejsce: Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH
Materiały budowlane są SMART! Zobacz innowacyjne rozwiązania, takie jak drukowane ogrzewanie podłogowe z betonu, betony oczyszczające powietrze oraz proces drukowania z gliny, otwierające nowe możliwości dla budownictwa.

O mały włos!
Godz.: 11.00-12.00
Miejsce: Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak małe jest „o mały włos”? Wykorzystując zwykłe przedmioty codziennego użytku i trochę wiedzy, poznasz wielkość, która kryje się za tym popularnym określeniem. Dołącz do nas, aby przekonać się samemu, jak inżynierowie nano- i mikro-materiałów dokonują tak precyzyjnych pomiarów.

Kolorowy świat chemii
Godz.: 9.00-15.00
Miejsce: Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH
Laboratoryjna przygoda czeka! Warsztaty dla entuzjastów chemii - naucz się obsługiwać sprzęt laboratoryjny pod okiem ekspertów

Czy wiesz z czego się składasz?
9.30-11.30
Miejsce: Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH
Warsztaty w pracowni biologicznej i mikroskopowej KBiK WIMiC
Odkryj z nami podstawowe elementy, z których składa się każdy człowiek i wejdź do fascynującego świata na styku inżynierii materiałowej i medycyny. Na warsztatach zobaczysz różne typy komórek i dowiesz się jak testujemy biomateriały w warunkach in vitro.

Heritage Science Lab — Nowoczesne metody badań dzieł sztuki i zabytków
Godz.: 13.30-15.00
Miejsce: Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH
Czy można zbadać, jak za 100 lat będzie wyglądał obraz w muzealnej galerii? Wyblaknie? Ściemnieje? A może zżółknie? Na naszym stanowisku pokażemy Wam, jak można poprowadzić takie pomiary i jak przewidzieć przyszłość dzieł sztuki. Pokażemy Wam również jak udało się nam odczytać sekretne atramenty, którymi 160 lat temu pisali powstańcy w Warszawie i więźniowie obozów II wojny światowej.

Laboratorium badań termoelektrycznych
W naszym laboratorium zobaczysz jak produkuje się materiały półprzewodnikowe, z których powstają moduły termoelektryczne. Za pomocą takich modułów możemy zamieniać różnicę temperatur w prąd elektryczny, umożliwiając zasilanie instalacji kosmicznych. Tylko u nas podładujesz swoją komórkę używając ciepła gorącej wody. Przyjdź i przekonaj się sam.

Godz.: 9.00-14.00

Świat  Hydrożelu: Biodruk i Opatrunki
Godz.: 11.00-15.00
Miejsce: Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH
Poznaj hydrożele od kuchni! Dowiesz się, jak tworzyć trójwymiarowe kształty z żywych komórek w hydrożelu oraz wykonasz hydrożelowe rdzenie do opatrunków. Poznasz technologie produkcji biomateriałów oraz w wyzwania, przed którymi stoi współczesna medycyna.

Zagadki kryminalistyczne okiem biochemika
Godz.: 12.00-15.00
Miejsce: Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH
Zobacz jak można przełożyć wiedzę z eksperymentów biochemicznych, na testy kryminalistyczne. Sprawdź jak na miejscu zdarzenia wykrywa się ślady płynów ustrojowych naśladując reakcje biochemiczne. Posłuchaj o działaniu spektrometru mas - niezmiernie czułej aparatury badawczej, która pozwala zidentyfikować związki w skomplikowanych mieszaninach i przydaje się nie tylko w kryminalistyce.
Na koniec dowiedz się co trzeba zrobić, żeby studiować tak ciekawe zagadnienia na WIMIC.

Laserowy tatuaż na ceramice
12.00-15.00
Miejsce: Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH
Kształtowanie skomplikowanych i zarazem małych elementów jest trudne w przypadku ceramiki – natomiast jest możliwe. Jednym ze sposobów jest trójwymiarowe mechaniczne usuwanie materiału z półproduktu o prostym kształcie. W ramach zajęć warsztatowych dowiesz się czym i jak to zrobić. Porównasz kształtowanie materiałów ceramicznych z kształtowaniem polimerów czy drewna. Wykonasz projekt w oprogramowaniu CAM oraz ukształtujesz wybrany materiał. Dowiesz się z czego wykonane są i jaki kształt mają narzędzia pozwalające na taką obróbkę.

Kształtowanie ubytkowe materiałów ceramicznych
12.00-15.00
Miejsce: Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH
W dzisiejszych czasach wiązka laserowa stosowana jest w bardzo wielu dziedzinach nauki oraz branżach przemysłu. Podczas pokazu dowiesz się jak precyzyjnie i bardzo szybko wykonać zdobienie materiału ceramicznego. Przekonasz się, które parametry procesu i w jaki sposób wpływają na jakość tego co chcemy otrzymać.

Uwaga! Nauczycieli z grupami lub osoby indywidualne zainteresowane uczestnictwem prosimy o rejestrację. Liczba miejsc ograniczona. Po zakończeniu zbierania zgłoszeń na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail zostanie wysłana informacja o przyjęciu zgłoszenia lub braku wolnych miejsc. W trakcie wydarzenia wykonywane będą zdjęcia w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo oznacza akceptację Regulaminu Wydarzeń na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH w Krakowie.

Szukasz kierunku dla siebie? Zapraszamy na Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH!

Serdecznie zapraszamy!

Dzień Otwarty AGH - więcej informacji