Skip to content ↓

Inżynieria materiałowa

Inżynieria Materiałowa - I stopień - Naucz się wszechstronnego podejścia do projektowania,

wytwarzania i modyfikowania zaawansowanych materiałów inżynierskich

Dlaczego warto studiować „Inżynierię materiałową”?

Inżynieria Materiałowa stanowi jeden z najbardziej uniwersalnych i najczęściej wymienianych w rankingach kierunków, zorientowanych na kształcenie specjalistów w zakresie projektowania, wytwarzania i modyfikacji różnych klas materiałów. Ponadto jako jedyna w Polsce, Inżynieria Materiałowa Wydziału IMiC, oferuje ukierunkowanie na szeroko rozumiane materiały ceramiczne. Program studiów obejmuje podstawowe kursy przedmiotów ścisłych oraz inżynieryjnych. W dalszych etapach kształcenia student otrzymuje specjalistyczną wiedzę z zakresu:

  • chemii fizycznej,
  • krystalografii,
  • chemii i fizyki ciała stałego,
  • komputerowego wspomaganego projektowania i modelowania materiałów,
  • jak również zapoznaje się ze specyfika materiałów ceramicznych, metalicznych, polimerowych oraz kompozytów, co pozwala na dalsze planowanie zarówno kariery naukowej jak i przemysłowej. 

Dla kogo dedykowany jest kierunek?

Kierunek dedykowany jest osobom zainteresowanym nowoczesnymi technologiami oraz wytwarzaniem nowych materiałów o specjalnych, ściśle zdefiniowanych właściwościach. Profil kierunku Inżynieria Materiałowa stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób pragnących zapoznać się z podstawowymi zależnościami pomiędzy strukturą, metodami otrzymywania i modyfikacji, oraz właściwościami użytkowymi materiałów. Oferując dużą obieralność przedmiotów w trakcie studiów, student ma możliwość stopniowego specjalizowania się w zakresie wybranych modułów materiałowych, mających przełożenie na najbardziej aktualne tematy związane z rozwojem materiałów biomedycznych, funkcjonalnych, kryzysem energetycznym oraz ochroną środowiska.


Perspektywy zawodowe

Absolwenci kierunku stanowią grupę najbardziej konkurencyjnych i uniwersalnych specjalistów w branży materiałowej. Zaopatrzeni w wiedzę z zakresu podstawowych właściwości fizyko-chemicznych ciał stałych, projektowania materiałowego oraz specjalistyczną wiedzą dotyczącą właściwości, metod otrzymywania oraz modyfikacji materiałów ceramicznych, metalicznych, polimerów oraz kompozytów, znajdą zatrudnienie zarówno w:

  • laboratoriach chemicznych,
  • R&D,
  • przemyśle motoryzacyjnym, zbrojeniowym, elektronicznym oraz lotniczym.

Specjalistyczna wiedza z zakresu biomateriałów i kompozytów pozwoli także na realizowanie prac związanych z:

  • przemysłem medycznym oraz
  • ochroną środowiska.

Zdobyte w trakcie studiów doświadczenie będzie także atutem dla każdego poszukującego zatrudnienia w szeroko rozumianej branży energetycznej, tj. przedsiębiorstwach zajmujących się rozwojem technologii wodorowych, fotowoltaiki czy ogniw paliwowych.
 

Stopka