W dniu 4 listopada 2009 w warszawskich Hotelu Sheraton odbyła się Gala Ambasadorów Kongresów Polskich, która przyciągnęła wielu znamienitych gości reprezentujących świat polityki, nauki i biznesu. Wśród tegorocznych laureatów jest Pan Profesor Andrzej Małecki.

Honorowe dyplomy Ambasadora Kongresów w roku 2009 otrzymali:

• Prof. dr n. med. Grzegorz Opala (Śląski Uniwersytet Medyczny)
  • Prof. dr. hab. n. med. Jerzy Hołowiecki (Centrum Onkologii w Gliwicach)
  • Prof. dr. hab. med. Jacek Bomba (Uniwersytet Jagielloński
  • Prof. zw. dr hab. med. Jerzy Sadowski (Uniwersytet Jagielloński)
  • Prof. dr hab. Jacek Jassem (Gdański Uniwersytet Medyczny)
  • Dr hab. inż. Janusz Frączek (Politechnika Warszawska)
  • Prof. dr hab. Andrzej Małecki (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
  • Prof. dr hab. med. Andrzej Urbanik (Uniwersytet Jagielloński)
  • Prof. dr hab. med Janusz Andres (Uniwersytet Jagielloński)
  • Pan Jan Pieter Brinkman (AXA-MAG Sp. z o.o.)
  • Dr Marek Kozak (Uniwersytet Warszawski
  • Pan Bogusław Węgliński (Politechnika Warszawska)
  • Dr Kazimierz Bryndal (Samodzielne Wojewódzkie Centrum Stomatologii)
  • Prof. dr hab. Inż. Jan Maria Wójcicki (Instytut Biocybernetyki i inżynierii Biomedycznej PAN)
  • Prof. dr hab. Andrzej Radzimiński (Rektor, Uniwersytet Mikołaja Kopernika)
  • Prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz (Collegium Medicum w Bydgoszczy)
  • Pan Rafał Dudkiewicz (Prezydent Wrocławia)
  • Prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu)

Program Ambasadorów Kongresów Polskich jest wspólną inicjatywą środowiska naukowego i turystyki biznesowej, służy pozyskiwaniu do Polski międzynarodowych imprez kongresowych. W ostatnich kilku latach w naszym kraju obserwowany jest wzrost liczby spotkań zawodowych ? konferencji, kongresów, zjazdów. Program Ambasadorów Kongresów Polskich ma na celu docenienie i wyróżnienie tych wszystkich, dzięki którym zrealizowano w naszym kraju imprezy międzynarodowe o szczególnym znaczeniu oraz zachęcić przedstawicieli różnych grup zawodowych do inicjowania lub zapraszania imprez konferencyjno-kongresowych do naszego kraju. Ambasadorowie Kongresów otrzymują pomoc w skutecznym pozyskiwaniu takich imprez, w postaci materiałów i doradztwa, przygotowywania wniosków aplikacyjnych a także wparcia działań promocyjnych za granicą.

Do zgłoszenia kandydatów uprawnieni są: członkowie Kapituły Programu Ambasadorów Kongresów Polskich, jednostki organizacyjne Polskiej Akademii Nauk, uczelnie i szkoły wyższe, stowarzyszenia i organizacje naukowe, instytucje kulturalne, organizacje gospodarcze i samorządowe, a także Polska Organizacja Turystyczna, Stowarzyszenie "Konferencje i Kongresy w Polsce", miejskie convention bureaux oraz osoby wcześniej uhonorowane tytułem "Ambasadora Kongresów Polskich".