Szanowni Państwo,

17 marca 2017 roku w budynku Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH przy ul. Reymonta 19 odbył się po raz pierwszy „Piątkowy Wieczór Nauk Ścisłych w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie". Jest to kontynuacja projektu „Noc Matematyki", który odbywa się od 6 lat w Krakowie przy okazji Światowego Dnia Liczby π (14.03), a jego inauguracja już dwukrotnie odbyła się w AGH.

Jako Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki mieliśmy przyjemność uczestniczenia w organizacji tego wydarzenia. Skierowane było ono do dzieci w wieku 11-15 lat, które mogły przyglądać się i uczestniczyć w wielu eksperymentach oraz sprawdzić się w szeregu konkursach, rozwiązywaniu zagadek i szarad jak też stanąć do rywalizacji na szachownicy. W organizacji stoisk WIMiC wzięli udział studenci koła naukowego NUCLEUS, przy wsparciu koleżanek i kolegów z koła naukowego ADAMANTIUM. Aby przekazać swoje zainteresowanie i pasję do chemii przygotowali konkursy w wykrywaniu jonów, w układaniu cząsteczek chemicznych, rywalizowali w jonowym dominie, dokonywali chromatograficznej analizy barwników w pisakach oraz wspólnie z dziećmi tworzyli chemiczne ogrody i baterie z cytryn.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem JM Rektora AGH prof. dra hab. inż. Tadeusza Słomki. Współorganizatorami byli Fundacja dla AGH, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Wydział Energetyki i Paliw, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, Wydział Matematyki Stosowanej oraz Fundacja im. Premiera Profesora Kazimierza Bartla.

Zdjęcia z Piątkowego Wieczoru Nauk Ścisłych można oglądnąć: TUTAJ i TU.