W piątek 7 marca br. na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki odbyło się kolejne w tym roku seminarium wydziałowe. Tym razem mieliśmy zaszczyt gościć pana prof. Jacka Namieśnika z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, który wygłosił wykład pt. ?Zielona chemia, technologia i inżynieria chemiczna?. Pan Profesor specjalizuje się w chemii analitycznej i środowiskowej.

Tematem seminarium była chemia przyjazna dla środowiska. Obserwujemy wzrost ogólnoświatowej produkcji substancji i odczynników chemicznych, co obliguje do rozwoju chemii prośrodowiskowej. Zrównoważony rozwój pozwoli zaspokoić obecne potrzeby, nie pozbawiając przyszłych pokoleń możliwości zaspokajania ich potrzeb. Jak stwierdził prof. Jacek Namieśnik, zmiany w sposobie działalności chemików i technologów winny być skierowane ku tzw. czystej chemii. Naukowcy w swojej pracy powinni uwzględniać 12 zasad zielonej chemii. Jest wśród nich: zapobieganie, oszczędzanie surowców, ograniczenie zużycia niebezpiecznych związków chemicznych, ?projektowanie? bezpiecznych produktów chemicznych, używanie bezpiecznych rozpuszczalników i odczynników, efektywne wykorzystanie energii, wykorzystanie surowców ze źródeł odnawialnych, ograniczenie procesów derywatyzacji, wykorzystanie katalizatorów, możliwości degradacji, analityka procesowa w czasie rzeczywistym oraz właściwy poziom bezpieczeństwa chemicznego.

Seminarium cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród pracowników, doktorantów oraz studentów Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się w najbliższy piątek (14 marca) o godz. 9.00 w sali 0.10B budynek B-8. Prof. Henryk Koroniak z Wydziału Chemii Uniwersytety im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wygłosi wykład pt. ?Chemia fluoroorganiczna ? co w tym pasjonującego??.