Szanowni Państwo,

W piątek 29 marca 2019 roku Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki odwiedziła grupa Biedronek – przedszkolaków z sąsiedztwa, czyli z Samorządowego Przedszkola nr 119 im. Jana Brzechwy w Krakowie. Dzieciaki odwiedziły nas bo jako wytrawni znawcy imprez urodzinowych – przyszli powinszować uczelni 100-lat działalności. Jak na każdej dobrze zorganizowanej imprezie urodzinowej na nudę nie mogli narzekać; poznali symbole AGH, rozszyfrowali czym zajmują się inżynierowie i dlaczego ich praca jest nam potrzebna na co dzień. Sprawdzili w praktyce czy na AGH można zrobić części zamienne dla człowieka, uprzednio zaznajamiając się z anatomią „Kostka” i „Janiny”, a następnie próbując dopasować gdzie i które implanty można potraktować jako zmienniki oryginalnych części ludzkiego ciała.

W drugiej części spotkania 24 osobowa grupa dzieciaków próbowała swoich sił w laboratorium materiałowym, gdzie ratowali jedną z postaci bajki – smoka Tabaluge. Całość imprezy urodzinowej można chyba uznać za udaną gdyż dzieciaki nie zrażone wizją spóźnienia się na obiad chciały pozostać w murach B8 i nadal ratować Rajską Dolinę. Mamy nadzieję, że ten trend uda się utrzymać i dzieciaki wrócą do nas jako studenci za kilkanaście lat? To wszystko oczywiście nie udałoby się bez super organizacji Pani dr hab. inż. Ewy Stodolak-Zych z Katedry Biomateriałów i Kompozytów? Nie jest łatwo zapanować na taką grupą entuzjastycznie nastawionych do nauki przedszkolaków, ale Pani doktor dała radę!?