Szanowni Państwo,

W piątek, 18 maja br. na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki odbył się Dzień Otwarty Ceramiki Artystycznej, który został zorganizowany ze Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu. W programie wydarzenia przewidziano cykl wykładów oraz liczne pokazy. Wśród prelegentów znaleźli się specjaliści związani z branżą – prof. Marika Benke Gajda, wykładowca w Pracowni Rzeźby w Ceramice z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz mgr inż. Katarzyna Pasiuk, doktorantka z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, która przedstawiła wykład na temat szkliw. Na AGH przybyli również goście z Bolesławca, m.in. kierownik artystyczny – Mariusz Ochocki, projektantki dekoracji – Maria Starzyk i Teresa Liana, główny modelarz – Robert Markowski oraz mistrz modelarni – Krzysztof Szpila. W holu wydziału można było obejrzeć najnowsze kolekcje wyrobów ceramiki artystycznej, a także zobaczyć pokazy m.in. zdobienia ceramiki oraz sztuki modelarstwa i toczenia na toczku modelarskim.

Absolwent AGH mgr inż. Grzegorz Szandrowski, zastępca prezesa Zarządu Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu, przedstawił historię ceramiki bolesławieckiej. W swoim wystąpieniu zaprezentował, w jaki sposób zmieniały się kształty, a także projektowanie i wzornictwo na przestrzeni kilkudziesięcioletniej historii zakładu.

Ceramika bolesławiecka rozpowszechniona jest na całym świecie dzięki glinom, których pokłady znajdują się na Dolnym Śląsku. W Bolesławcu działają 24 zakłady produkujące ceramikę, a Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego jest jednym z największych. Wyroby ceramiczne mają swoich entuzjastów na wielu rynkach zagranicznych, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Belgii, Danii, Czechach, Szwajcarii, Finlandii, Szwecji, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych czy Australii. Aż 50% eksportu trafia na rynek azjatycki, gdzie głównymi odbiorcami są Japonia, Korea Południowa i Tajlandia, a największym powodzeniem cieszą się tam komplety do sushi.

Tekst: Weronika Szewczyk